Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Επιχειρηματικότητας Gen-E

banner european festival gen e

Το Gen-E αποτελεί τo μεγαλύτερο φεστιβάλ Επιχειρηματικότητας στην Ευρώπη, μια γιορτή για την επιχειρηματικότητα και τα επιτεύγματα της ευρωπαϊκής νεολαίας.  Χιλιάδες Ευρωπαίοι μαθητές και μαθήτριες, από 15 ετών και άνω, παρουσιάζουν τις πρωτοποριακές επιχειρηματικές ιδέες τους διαδικτυακά και δια ζώσης.  Το Φεστιβάλ Gen-E συνδυάζει επίσης δύο ετήσιους ευρωπαϊκούς διαγωνισμούς επιχειρηματικότητας για τους νικητές του προγράμματος JA Μαθητική Επιχείρηση και του προγράμματος JA Start-Up από 41 χώρες.

Η Κύπρος συμμετείχε στους διαγωνισμούς με τους φετινούς εθνικούς νικητές του προγράμματος Μαθητική Επιχείρηση «Nutrica και τους νικητές του προγράμματος StartUp «KolokasiDelicacies».  Η «Nutrica+» είναι μια μαθητική εταιρεία από το Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμιας όπου με τη βοήθεια των καθηγητριών τους κ. Άννας Μαρίας Παύλου και κ. Μαρίας Φιλίππου, και του μέντορα τους κ. Κυριάκου Σιακαλλή από το Γραφείο Επιτρόπου Περιβάλλοντος, παράγει δύο καινοτόμα προϊόντα: συμπλήρωμα διατροφής για κατοικίδια και λίπασμα φυτών, χρησιμοποιώντας τσόφλια αυγών τα οποία περιέχουν υψηλή ποσότητα ασβεστίου.
Η Νεφέλη Ανδρέου, από την ομάδα «NutriCa τιμήθηκε με το «Βραβείο Ηγεσίας από τον Σύνδεσμό Αποφοίτων JA Ευρώπης».  Το βραβείο απονέμεται σε άτομα, τα οποία επιδεικνύουν εξαιρετικές ηγετικές ικανότητες, που επηρεάζουν την ομάδα τους σε όλο το πρόγραμμα του JA.  Αυτοί οι ηγέτες έχουν πρότυπο, κίνητρο καθώς και ομαδικότητα και έχουν εξελιχθεί μέσα από το πρόγραμμα του JA.  Οι νικητές του «Βραβείου Ηγεσίας» αποτελούν παράδειγμα νεαρών πρωτοπόρων με αξιοσημείωτες ηγετικές ικανότητες.
Στην αποστολή έλαβαν μέρος και οι ομάδες «CiPen» και «Coalfee» νικητήριες ομάδες των περασμένων διαγωνισμών του JA Κύπρου, αφού είχαν στερηθεί το έπαθλο τους εξαιτίας της πανδημίας.
Οι νέοι και οι νέες μας είχαν τη μοναδική ευκαιρία αρχικά να συμμετέχουν σε μια τόσο μεγάλη διοργάνωση με 800+ συμμετέχοντες από όλη την Ευρώπη, να ανταλλάξουν γνώσεις και εμπειρίες με άτομα της ηλικίας τους, να διευρύνουν τους ορίζοντες τους, να έρθουν αντιμέτωποι με νέες προκλήσεις και φυσικά με αξιόλογες ευκαιρίες.
Περισσότερα για τον ευρωπαϊκό διαγωνισμό θα βρείτε εδώ.