Επιχείρηση της χρονιάς 2016 - 2017

Πρόγραμμα «Μαθητική επιχείρηση» 2016-2017

«Επιχείρηση της Χρονιάς» 2017 ήταν η εταιρεία Grow Green που συστάθηκε από μαθητές της Αγγλικής Σχολής Λευκωσίας, μετά από τη διεξαγωγή του τελικού διαγωνισμού και της τελετής βράβευσης του Οργανισμού Junior Achievement Cyprus. Η εταιρεία Grow Green εισήγαγε στην αγορά βιοδιασπώμενη γλάστρα, φιλική προς το περιβάλλον, φτιαγμένη από επαναχρησιμοποιημένο καφέ. Η Grow Green εκπροσώπησε την Κύπρο στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό του JA που πραγματοποιήθηκε τον Ιούλιο 2017, στο Βέλγιο (Βρυξέλλες).

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η επιχείρηση Avita Nostra από τους μαθητές του Λανιτείου Λυκείου και την τρίτη θέση η επιχείρηση Wrap-it από τους μαθητές του Junior και Senior School στη Λευκωσία. Η εταιρεία Avita Nostra εισήγαγε στην αγορά χειροποίητα αξεσουάρ, φτιαγμένα με κυπριακά υφάσματα και κεντήματα και η εταιρεία wrap-it εισήγαγε προστατευτικό κάλυμμα για φαγώσιμα, φιλικό προς το περιβάλλον και φτιαγμένο από κερί μέλισσας.

Πέραν από τα πρώτα τρία βραβεία, απονεμήθηκαν στους μαθητές ειδικά βραβεία σχετικά με την καλύτερη ετήσια έκθεση, ψηλότερες πωλήσεις, καλύτερο λογότυπο, καλύτερο βίντεο, καλύτερο εκθεσιακό περίπτερο, καινοτόμα ιδέα, καλύτερη επικοινωνιακή στρατηγική, βραβείο φοίνικα.