Επιχείρηση της χρονιάς 2017 - 2018

Πρόγραμμα «Μαθητική επιχείρηση» 2017-2018

«Επιχείρηση της Χρονιάς» 2018 αναδείχτηκε η FIJI FERTILIZER, μια μαθητική εταιρεία από το GC School of Careers. Η εταιρεία δημιούργησε ένα υγρό, οργανικό λίπασμα από εντελώς ξεθωριασμένα φύκια που βρέθηκαν στις ακτές του νησιού. Η FIJI FERTILISER εκπροσώπησε την Κύπρο στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό του JA που πραγματοποιήθηκε τον Ιούλιο 2018 στο Βελιγράδι (Σερβία).

Η Stemcil, από το Junior and Senior School Λευκωσίας, κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο διαγωνισμό. Η ομάδα Stemcil δημιούργησε μολύβια από ανακυκλώσιμο χαρτί περιοδικών. Η Under my care, η μαθητική επιχείρηση από English School Λευκωσίας, κατέλαβε την τρίτη θέση δημιουργώντας μοναδική συσκευή παρακολούθησης εγκατεστημένη σε μια μαλακή ζώνη που ειδοποιεί τους χρήστες μόλις εντοπιστεί κάτι το ασυνήθιστο σε σχέση με την υγεία τους. Πρόσθετα, απονεμήθηκαν ειδικά βραβεία στις μαθητικές επιχειρήσεις αναφορικά με την επίδοση τους σε διάφορους τομείς, όπως τα βραβεία: καλύτερης ετήσιας έκθεσης, ψηλότερες πωλήσεις, καλύτερο λογότυπο, καλύτερο βίντεο, καλύτερο εκθεσιακό περίπτερο, καινοτόμα ιδέα, καλύτερη επικοινωνιακή στρατηγική, κοινωνικής ευθύνης και βραβείο φοίνικα.