Επιχείρηση της χρονιάς 2014 - 2015

Πρόγραμμα «Μαθητική επιχείρηση» 2014-2015

Η «Επιχείρηση της Χρονιάς» 2015 ήταν η Springers, της Αμερικάνικης Ακαδημίας Λάρνακας. Η επιχείρηση παρήγαγε εντομοαπωθητικά φιλικά προς το περιβάλλον. Η νικήτρια ομάδα εκπροσώπησε την Κύπρο, στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό Junior Achievement Europe στο Βερολίνο κατά τις 28 – 31 Ιουλίου.

Το δεύτερο βραβείο, κατέλαβε η μαθητική επιχείρηση Magic Beans World του Λυκείου Παραλιμνίου. Η επιχείρηση δημιούργησε μια σειρά παιχνιδιών που στηρίζονται στα μαγικά φασόλια, τα οποία κατασκευάζει η ίδια η επιχείρηση. Τα παιχνίδια, συνδέονται άμεσα με την ηλεκτρονική ιστοσελίδα όπου καταχωρούνται οι τελευταίες εξελίξεις σχετικά με τη διεξαγωγή των παιχνιδιών.

Η επιχείρηση Wallblox του Λυκείου Παραλιμνίου, κατασκεύασε υποκατάστατα ταπετσαρίας τοίχου (wallpaper) και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Επιπρόσθετα, απονεμήθηκαν τα εξής ειδικά βραβεία στις μαθητικές επιχειρήσεις: καινοτόμα ιδέα, potential for value creation, καλύτερη επικοινωνιακή στρατηγική, καλύτερο εκθεσιακό περίπτερο, καλύτερη ετήσια έκθεση, ψηλότερες πωλήσεις, καλύτερο λογότυπο, βραβείο φοίνικα, κοινωνικής ευθύνης.