Επιχείρηση της χρονιάς 2015 - 2016

Πρόγραμμα «Μαθητική επιχείρηση» 2015-2016

«Επιχείρηση της Χρονιάς» 2016
αναδείχθηκε η εταιρεία Ignium, που συστάθηκε από μαθητές του Ενιαίου Λυκείου Κύκκου Β’ και εισήγαγε στην αγορά οικολογικές μπρικέτες από ανακυκλώσιμα υλικά. Η Επιχείρηση της Χρονιάς 2016 εκπροσώπησε την Κύπρο στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό του JA που διεξήχθη στις 25-28 Ιουλίου 2016 στην ελβετική πόλη Λουκέρνη.

Τη δεύτερη και τρίτη θέση κατέλαβαν αντίστοιχα οι εταιρείες GREENPLAY που συγκρότησαν μαθητές της Αμερικάνικης Ακαδημίας Λάρνακας και SPiRON, που συστάθηκε από μαθητές του Λυκείου Αγ. Γεωργίου Λακατάμειας. Η GREENPLAY δημιούργησε ένα παιχνίδι για τα κινητά τηλέφωνα, μέσω του οποίου οι νικητές μπορούν να κερδίσουν πραγματικά δέντρα, τα οποία αναλαμβάνει η GREENPLAY, να φυτέψει. Η SPiRON, εισήγαγε σπρέι το οποίο λύνει το πρόβλημα του τσαλακώματος των υφασμάτων.

Εκτός από τους βασικούς τίτλους, στους μαθητές-επιχειρηματίες απονεμήθηκαν ειδικά βραβεία για την αξιόλογη επίδοσή τους σε συγκεκριμένες πτυχές της επιχειρηματικής τους δράσης. Τα βραβεία για την πιο καινοτόμα ιδέα, την καλύτερη επικοινωνιακή στρατηγική, τις υψηλότερες πωλήσεις αλλά και την καλύτερη ετήσια έκθεση, είναι κάποια από τα έπαθλα που προσφέρθηκαν στους ταλαντούχους μαθητές του JA Κύπρου.