Επιχείρηση της χρονιάς 2022 - 2023

Εμπορική Έκθεση

Φέτος, μαθητές και μαθήτριες ηλικίας 15-18 ετών από δημόσια και ιδιωτικά σχολεία, συμμετείχαν για 10η συνεχή χρονιά στην γιορτή επιχειρηματικότητας που διοργανώνεται από τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό Junior Achievement Κύπρου, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία με τη συμμετοχή και τη συνεισφορά 350 μαθητών και μαθητριών, των εκπαιδευτικών και των μεντόρων τους. Οι συμμετέχοντες δημιούργησαν συνολικά 50 μαθητικές επιχειρήσεις και παρουσίασαν τα προϊόντα και υπηρεσίες τους στη διήμερη εμπορική έκθεση που πραγματοποιήθηκε στις 18 και 19 Μαρτίου, σε εμπορικό κέντρο στη Λευκωσία. Κατά τη διάρκεια του διημέρου οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν με το κοινό και να επιδείξουν ικανότητες παρουσίασης και προβολής των προϊόντων και υπηρεσιών τους. Οι μαθητές και μαθήτριες κλήθηκαν να προσελκύσουν τους επισκέπτες του εμπορικού κέντρου να επισκεφθούν τα περίπτερά τους, να παρουσιάσουν τις ιδέες τους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο με σκοπό να καταφέρουν να πείσουν τον καταναλωτή να το αγοράσει.

Κατά τη διάρκεια της Εμπορικής Έκθεσης οι συμμετέχουσες ομάδες αξιολογήθηκαν από εξειδικευμένη επιτροπή για τις επιχειρηματικές ιδέες καθώς και για την ποιότητα παρουσίασης του περιπτέρου τους.

Μετά την ολοκλήρωση του διαγωνισμού, απονεμήθηκαν τα ακόλουθα δύο βραβεία για τα καλύτερα περίπτερα της Εμπορικής Έκθεσης:

Καλύτερο Περίπτερο Εμπορικής Έκθεσης 1:

Golden Grains (Λύκειο Ολύμπιoν)

Καλύτερο Περίπτερο Εμπορικής Έκθεσης 2:

Treenergy (Forum)

Φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση της Εμπορικής Έκθεσης

Τελικός Διαγωνισμός

Στις 28 Απριλίου 2023, πραγματοποιήθηκε ο 10ος τελικός διαγωνισμός του προγράμματος. Στην εκδήλωση έλαβαν μέρος οι 10 από τις 50 μαθητικές ομάδες που εξασφάλισαν την υψηλότερη βαθμολογία, στα προηγούμενα στάδια του διαγωνισμού.

Οι δέκα μαθητικές επιχειρήσεις που εξασφάλισαν την υψηλότερη βαθμολογία και συμμετείχαν στον τελικό διαγωνισμό είναι οι ακόλουθες:

1. Chroma (The G C School Of Careers)
  2. Connecteen (The Senior School)
  3. Freshies (The G C School Of Careers)
  4. Green & Glad (Λύκειο Λευκάρων)
  5. Husk Musk (Foley’s School)
  6. Mountivescape (Οικονομική-Εμπορική Σχολή Λεμύθου)
  7. Repillo (Ims Private School)
  8. Sight Hopping (Λανίτειο Λύκειο)
  9. Smellow (Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμιας)
  10. Swirls (Λύκειο Κύκκου Β΄)
«Επιχείρηση της Χρονιάς 2023» διακρίθηκε η «Freshies», μια μαθητική εταιρεία από το G.C. School. Οι νεαροί επιχειρηματίες δημιούργησαν ένα προϊόν καθαρισμού τουαλέτας που περιέχει διαλυτές, αφρώδεις, καθαριστικές κάψουλες. Σκοπός η εξάλειψη βακτηριών και δυσάρεστων οσμών αντικαθιστώντας τις με ένα φρέσκο άρωμα λεβάντας.

Η «Swirls», από το Λύκειο Κύκκου Β’, κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο διαγωνισμό. Η ομάδα παράγει πόπερ κομφετί με τη χρήση επαναχρησιμοποιημένων μηχανισμών, γεμιζόμενους με ανακυκλωμένο χαρτί που επεξεργάζεται στο χέρι από την ομάδα παραγωγής, καθιστώντας το πλήρως βιοδιασπώμενο.

Η «Smellow», η μαθητική επιχείρηση από το Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμιας, κατέλαβε την τρίτη θέση. H ομάδα δημιούργησε ένα απορροφητικό οσμών και υγρασίας καθώς και απωθητικό σκόρου. Το προϊόν είναι κατασκευασμένο από ληγμένο αλεσμένο καφέ και τρίμματα μολυβιών και είναι συσκευασμένο σε υφασμάτινη σακούλα.

Εκτός από τον κύριο τίτλο «Επιχείρηση της Χρονιάς 2023» και τα βραβεία δεύτερης και τρίτης θέσης, οι μαθητικές εταιρίες έλαβαν και τα ακόλουθα ειδικά βραβεία (Signature Awards) για τα επιτεύγματά τους σε βασικούς τομείς επιχειρηματικών δραστηριοτήτων:

Καλύτερο Λογότυπο:

Unergy από το σχολείο IMS

Κοινωνική Ευθύνη:

Aquafy από το English School

Καλύτερο Branding και Ψηφιακή Επικοινωνία:

Tails από το English School

Προϊόν με τις Περισσότερες Πωλήσεις:

Green and Glad από το Λύκειο Λευκάρων

Καλύτερη Ετήσια Έκθεση: