Επιχείρηση της χρονιάς 2013 - 2014

Πρόγραμμα «Μαθητική επιχείρηση» 2013-2014

Η «Επιχείρηση της Χρονιάς» 2014 ήταν η Stay Safety Security Solution, του Λυκείου Παραλιμνίου. Η μαθητική επιχείρηση ανέπτυξε μια εφαρμογή η οποία καταχωρεί αυτόματα σε ηλεκτρονική βάση του σχολείου τις απουσίες των μαθητών και στέλνει μήνυμα στους γονείς του μαθητή που απουσιάζει από την τάξη. Η ομάδα εκπροσώπησε την Κύπρο, στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό Junior Achievement Europe στην Εσθονία στις 22 – 25 Ιουλίου.

Το δεύτερο βραβείο, απονεμήθηκε στην μαθητική επιχείρηση BioYeah του Λυκείου Παραλιμνίου. Η BioYeah προώθησε υψηλής ποιότητας οργανικά βότανα, με θεραπευτικές ιδιότητες.

Στις ομάδες που έλαβαν μέρος και ξεχώρισαν σε διάφορους τομείς δραστηριοτήτων απονεμήθηκαν τα βραβεία: ψηλότερες πωλήσεις, καλύτερη επικοινωνιακή στρατηγική, βραβείο φοίνικα, καλύτερο εκθεσιακό περίπτερο, καλύτερης ετήσιας έκθεσης, καλύτερης ομάδας.