Επιχείρηση της χρονιάς 2021 - 2022

Η προσπάθεια για ενθάρρυνση της επιχειρηματικής εκπαίδευσης συνεχίζεται. Για ακόμη μία χρονιά, το πρόγραμμα «Μαθητική Επιχείρηση» που οργανώνεται από τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό Junior Achievement Κύπρου με θεσμικό συνεργάτη το Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας, εφαρμόζεται στα Λύκεια και Τεχνικές Σχολές έτσι ώστε να προσφέρει στους μαθητές δεξιότητες και μοναδικές εμπειρίες. Στο πρόγραμμα φέτος συμμετάσχουν 28 σχολεία και πάνω από 400 μαθητές/τριες με την στήριξη 50 εκπαιδευτικών.

Μετά από δύο χρόνια που η πανδημία ανάγκασε τους διοργανωτές στην διαδικτυακή διεξαγωγή της εμπορικής έκθεσης του προγράμματος, φέτος η διεξαγωγή της 9ης Εμπορικής Έκθεσης του προγράμματος Μαθητική Επιχείρηση 2022 πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκυρίακο 2-3 Απριλίου 2022 στο Mall of Cyprus (Λευκωσία). Στην εμπορική έκθεση είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν ταλαντούχοι μαθητές και μαθήτριες επιχειρηματίες, ηλικίας 15-18 ετών, από ολόκληρη την Κύπρο. Ήταν μια επιχειρηματική γιορτή όπου η καινοτομία, η δημιουργικότητα και το νεανικό πνεύμα είχαν κυρίαρχη θέση.

Στο τέλος της εμπορικής έκθεσης δόθηκαν τα βραβεία Best Stand Awards στις ομάδες με τα καλύτερα περίπτερα. Οι δύο ομαδες που βραβεύτηκαν είναι:
  • Nutrica+ - Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμιας
  • SPARKIDz – Pascal English School Nicosia
Οι νικήτριες ομάδες:

Κατά τη διάρκεια του διημέρου οι συμμετέχοντες παρουσίασαν στα ειδικά διαμορφωμένα περίπτερα τα καινοτόμα προϊόντα και υπηρεσίες τους, εκπροσωπώντας περισσότερες από 50 μαθητικές εταιρείες. Εξειδικευμένη κριτική επιτροπή αξιολόγησε τις επιχειρηματικές ιδέες των μαθητών/τριών όπως επίσης και την ποιότητα του περίπτερου της κάθε ομάδας. Η αξιολόγηση αυτή θα καθορίσει σημαντικά την επιλογή των δέκα καλύτερων εταιρειών που θα έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τις ιδέες τους στον Ετήσιο Διαγωνισμό για την «Επιχείρηση της Χρονιάς» στις 6 Μαΐου 2022. Οι δέκα φιναλίστ μαθητικές εταιρείες ανακοινώθηκαν στις 11 Απριλίου 2022 και είναι:
  • Éthérée
  • FOLK IN A BOX
  • Hemp+
  • JAMICS
  • NUTRICA+
  • PARKING TEK
  • Saveadogcy
  • SNEAKLEAN
  • SPARKIDz
  • ZEST_O
Μέσα από το πρόγραμμα «Μαθητική Επιχείρηση», οι μαθητές και οι μαθήτριες έχουν την ευκαιρία να ανακαλύψουν στην πράξη πώς λειτουργεί μία επιχείρηση, να κατανοήσουν πώς αναπτύσσεται και υλοποιείται μία βιώσιμη επιχειρηματική ιδέα, από το στάδιο της αρχικής σύλληψης μέχρι τη δημιουργία της δικής τους επιχείρησης.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση και τα περίπτερα των ομάδων

Τελικός Διαγωνισμός

Στις 6 Μαΐου 2022 διεξάχθηκε ο τελικός διαγωνισμός του προγράμματος «Μαθητική επιχείρηση» στον οποίο οι δέκα φιναλίστ ομάδες παρουσίασαν μπροστά στο κοινό το προϊόν τους και απονεμήθηκαν τα βραβεία. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους εκ μέρους του ΥΠΠΑΝ ο υπουργός κ. Προδρόμου και ο Διευθυντής Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης κ. Λούης.

Η μαθητική επιχείρηση που στέφθηκε φέτος ως η Επιχείρηση της χρονιάς 2022 είναι η ομάδα Nutrica+ από το Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμειας. Την ομάδα αποτελούν η Νεφέλη Ανδρέου, η Ειρήνη Στυλιανού, ο Νικόλας Παντελή, ο Χρίστος Θωμά, η Ξανθίππη Ιωαννίδου, η Σταματία Θεοδούλου και ο Ιωάννης Αποστολόπουλος. Συντονίστρια εκπαιδευτικός της ομάδας ήταν η εκπαιδευτικός Άννα Μαρία Παύλου. Επιπλέον, την ομάδα στήριζε και η εκπαιδευτικός Μαρία Φιλίππου όπως και ο μέντορας τους Κυριάκος Σιακαλλής από το Γραφείο Επιτρόπου Περιβάλλοντος.

Η νικήτρια ομάδα Nutrica + θα εκπροσωπήσει την Κύπρο στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό, στο μεγαλύτερο Επιχειρηματικό Φεστιβάλ GEN-E2022, που θα διεξαχθεί στην Εσθονία στις 12-14 Ιουλίου 2022. Οι μαθητές/τριες θα έχουν την ευκαιρία να εκθέσουν και να παρουσιάσουν το προϊόν τους κατά τη διάρκεια της εμπορικής έκθεσης του Επιχειρηματικού Φεστιβάλ GEN-E2022, να δώσουν συνέντευξη στην κριτική επιτροπή και να παρουσιάσουν επί σκηνής την ιδέα τους. Την ομάδα θα συνοδεύσει η συντονίστρια εκπαιδευτικός Άννα Μαρία Παύλου, η συντονίστρια του προγράμματος του JA Κύπρου Έμιλη Σωτηρίου και η Διευθύνουσα Σύμβουλος του JA Κύπρου Αντιγόνη Κωμοδίκη.

Την δεύτερη θέση στο διαγωνισμό κατέκτησε η ομάδα JAMICS από το International School of Paphos. Η ομάδα δημιούργησε μία εφαρμογή, ένα έξυπνο κουτί χαπιών που έχει σχεδιαστεί για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα του να ξεχνάτε να πάρετε τα φάρμακά σας την κατάλληλη στιγμή με τη σωστή δόση. Την ομάδα στήριξε ο καθηγητή τους κ. Αντώνης Γιάννουρος και η μέντορας τους κ. Κική Καλλή από τον Οργανισμό Cardet.

Την Τρίτη θέση κατέκτησε η ομάδα Sneaklean, από την Ιδιωτική Σχολή Ολύμπιον, δημιουργώντας ένα φιλικό προς το περιβάλλον αποτελεσματικό κιτ καθαρισμού παπουτσιών. Στόχος είναι η διευκόλυνση της διαδικασίας καθαρισμού των παπουτσιών, εξοικονομώντας πολύ χρόνο, ενέργεια και χρήματα. Η ομάδα υποστηρίχτηκε από την καθηγήτρια τους κ. Μαρία Ευτυχίου και τη μέντορα τους κ. Κρίστια Ιωάννου από την MetLife.

Οι νικητές των Ειδικών Signature Awards ήταν:

Καλύτερο Περίπτερο Εμπορικής Έκθεσης 1:

Nutrica+ από το Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμιας

Καλύτερο Περίπτερο Εμπορικής Έκθεσης 2:

SPARKIDz από τη Ιδιωτική Σχολή Pascal Λευκωσίας

Καλύτερο Λογότυπο:

Olivae από τη Ιδιωτική Σχολή Pascal Λεμεσού

Κοινωνική Ευθύνη:

Solarsol από τη Εμπορική Σχολή Μιτσή - Λεμύθου

Καλύτερο Branding και Ψηφιακή Επικοινωνία:

Simgi από τη Ιδιωτική Σχολή Foley’s

Προϊόν με τις Περισσότερες Πωλήσεις: