Επιχείρηση της χρονιάς 2018 -2019

Πρόγραμμα «Μαθητική επιχείρηση» 2018-2019

Η «Επιχείρηση της Χρονιάς» 2019 είναι η μαθητική επιχείρηση Ballywool, του Λυκείου Ακροπόλεως. Η επιχείρηση κατασκεύασε χειροποίητες, επαναχρησιμοποιήσιμες, φιλικές προς το περιβάλλον μπάλες από 100% μαλλί, για χρήση στο πλυντήριο και στο στεγνωτήριο ρούχων. Οι μπάλες αφού τοποθετηθούν στον κάδο του πλυντηρίου ή/και του στεγνωτηρίου, μπορούν να μειώσουν την ποσότητα απορρυπαντικών και το χρόνο πλυσίματος κατά τη λειτουργία του πλυντηρίου ρούχων καθώς και το χρόνο στεγνώματος των ρούχων, στο στεγνωτήριο, εξοικονομώντας έτσι χρόνο, χρήμα και ενέργεια. Με αυτό τον τρόπο, η Ballywool, προωθεί την καλλιέργεια ενεργειακής συνείδησης μέσω απλών καθημερινών κινήσεων.

Η «Ballywool», αφού κέρδισε το πρώτο βραβείο «Επιχείρηση της χρονιάς 2019» και το βραβείο «Καλύτερου Ετήσιου Απολογισμού/Έκθεσης» στον τοπικό διαγωνισμό, εκπροσώπησε την Κύπρο στον διεθνή διαγωνισμό, από όπου απέσπασε εξαιρετικά θετικά σχόλια για την παρουσίαση της προς την κριτική επιτροπή και το κοινό. Πρόσθετα, η ομάδα της Κύπρου εξασφάλισε «Leadership Award» για το μέλος της Ιωάννα Χρυσοβιτσιώτη. Το εν λόγω βραβείο απονέμεται σε άτομα που επιδεικνύουν εξαιρετικές ηγετικές ικανότητες, οι οποίες επηρεάζουν θετικά την ομάδα και την επιχείρησή τους.

Η νικήτρια ομάδα έχει εκπροσωπήσει την Κύπρο, στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό Junior Achievement Europe στην Lille της Γαλλίας, τον Ιούλιο 2019.

Το δεύτερο βραβείο, κατέλαβε η μαθητική επιχείρηση CanTeens, του “The English Scholl” Λευκωσίας. Η ομάδα δημιούργησε μια εφαρμογή διαθέσιμη σε συσκευές ios και Android όπου οι μαθητές/τριες μπορούν να παραγγείλουν φαγητό από το σχολικό κυλικείο τους τη στιγμή που θέλουν και πληρώνουν είτε διαδικτυακά ή κατά τη διάρκεια της παραλαβής. Η μαθητική επιχείρηση Olivizer του Λυκείου Λατσιών κατέλαβε την τρίτη θέση δημιουργώντας οργανικό λίπασμα από πυρήνια ελιών, σε συνδυασμό με ένα βιολογικό πλαστικό που λειτουργεί ως δεύτερο λίπασμα. Επιπρόσθετα, απονεμήθηκαν ειδικά βραβεία στις μαθητικές επιχειρήσεις για την επίδοση τους σε διάφορους τομείς. Συγκεκριμένα, απονεμήθηκαν τα βραβεία: καλύτερης ετήσιας έκθεσης, ψηλότερες πωλήσεις, καλύτερο λογότυπο, καλύτερο βίντεο, καλύτερο εκθεσιακό περίπτερο, καινοτόμα ιδέα, καλύτερη επικοινωνιακή στρατηγική, κοινωνικής ευθύνης και βραβείο φοίνικα.