Επιχείρηση της χρονιάς 2019 - 2020

Πρόγραμμα «Μαθητική επιχείρηση» 2019 - 2020

Στις 5 Ιουνίου και ώρα 18:00-20:00 θα διεξαχθεί ο Ψηφιακός Τελικός και Τελετή Βράβευσης του Διαγωνισμού Junior Achievement «Επιχείρηση της Χρονιάς 2020» μέσω του καναλιού του Οργανισμού Junior Achievement Cyprus στο YouTube.

Για να παρακολουθήσετε τον Τελικό πατήστε εδώ.

Η εκδήλωση αποτελεί την κορύφωση του προγράμματος «Μαθητική Επιχείρηση» του Οργανισμού Junior Achievement Κύπρου, που προσφέρεται σε Λύκεια, Δημόσια και Ιδιωτικά, με τη στήριξη του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας και μιας πληθώρας εκπαιδευτικών, μεντόρων, συνεργατών και χορηγών.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης θα παρακολουθήσουμε τις ζωντανές παρουσιάσεις των 10 επιχειρήσεων που κατάφεραν να φτάσουν στο Τελικό και μέσα από αυτή τη διαδικασία θα επιλεγεί η «Επιχείρηση της Χρονιάς 2020». Θα ακολουθήσει η Τελετή Βράβευσης των εταιριών που έχουν διακριθεί. H νικήτρια μαθητική ομάδα του Διαγωνισμού θα εκπροσωπήσει την Κύπρο στο Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό του Junior Achievement Europe, ο οποίος θα φιλοξενηθεί διαδικτυακά από το JA Portugal στις 22-24 Ιουλίου, 2020.

ΘέμαΑρχείοΗμερομηνία
Πρόσκληση 04/06/2020
Ζωντανή Μετάδοση - Ψηφιακός Τελικός και Τελετή Βράβευσης του Διαγωνισμού Junior Achievement «Επιχείρηση της Χρονιάς 2020» 04/06/2020

Το βραβειο "Εταιρείας της Χρονιάς" για το σχολικό έτος 2019-2020 απονεμήθηκε στην Coalfee, τη μαθητική εταιρεία από το Λύκειο Λατσιών. Με τη βοήθεια των καθηγητών τους Σάββα Σαββίδη και Μαρίας Βολακάκη, και του μέντορα τους Φίλιππου Πελετιέ (Astrobank), η εταιρεία δημιούργησε βιολογικό και οργανικό άνθρακα φτιαγμένο από κάτι που μάλλον δεν έχουμε σκεφτεί ποτέ, κατακάθι καφέ espresso και πραγματικά ανεβάζει τη θερμότητα.

Η TapNplan μαθητική εταιρεία από το Λύκειο Δασούπολης, κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο διαγωνισμό. Η ΤapNplan αναλαμβάνει τη διευκόλυνση της διαδικασίας κλεισίματος ραντεβού με τρεις εφαρμογές: Bstyle για κομμωτήρια, Beat για εστιατόρια και Bdate για ζευγάρια, διαθέσιμες στο Google Play, ενώ στοχεύει και στην υλοποίηση του ΒΓεσυ, για ιατρικά ραντεβού.

H Ciclo, μαθητική επιχείρηση από την Αγγλική Σχολή Λευκωσίας, κατέλαβε την τρίτη θέση δημιουργώντας διαδικτυακή εφαρμογή που στοχεύει στη μείωση των απορριμμάτων βοηθώντας τους ανθρώπους να βρουν διαφορετικούς τρόπους διάθεσης των απορριμμάτων τους.